Projektując ekologiczny budynek, można wybierać spośród różnych rozwiązań i technologii. Te jednak mogą różnić się w zależności od regionu. Dlatego w odpowiedzi na lokalne problemy środowiskowe i dostępne możliwości w zakresie zasobów, architekci wdrażają techniki budowlane stworzone przez ludzkość na przestrzeni minionych wieków i udoskonalone technologią XXI wieku.
Dla przykładu, na obszarach z klimatem gorącym i suchym do budowy domów wykorzystuje się materiały bazujące na glinie oraz słomie. Te naturalne materiały mają doskonałe właściwości – izolacyjne, wentylacyjne, czy ognioodporne. Są także niedrogie. Wśród naturalnych materiałów wykorzystywanych w konstrukcjach budynków znajdują się: wełna, płótno oraz lokalne drewno.
Konstrukcje powstałe z takich materiałów mają minimalny wpływ na środowisko, dobrze wykorzystują istniejące zasoby i wpasowują się w otoczenie.
Kluczem do ekologicznego sukcesu w tradycyjnym budownictwie jest integracja technologii i materiałów budowlanych w celu wykorzystania zasobów ekologicznych, a także zastosowanie prostych, łatwo dostępnych komponentów.
Ekologia w budownictwie oznacza obecnie:
Ekologia w budownictwie to nie tylko wykorzystanie określonych materiałów konstrukcyjnych, ale też ekologiczne rozwiązania:
Budownictwo ekologiczne ma wiele zalet, wśród których jest zarówno mały wpływ na środowisko i naturalne zasoby, jak też bardzo korzystny wpływ na samopoczucie mieszkańców. To jednak nie wszystkie zalety ekologicznego budownictwa. Można także wymienić:
Interesuje Cię budownictwo ekologiczne i potrzebujesz projektu ekologicznego budynku? Skontaktuj się z nami. Porozmawiajmy o Twoim projekcie!