Ekologiczne budownictwo ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie negatywnego wpływu budynków na środowisko, a także ekonomiczne wykorzystanie materiałów. Budownictwo zrównoważone ma również zagwarantować i podwyższyć jakość życia mieszkańców.
Kluczowe założenia ekologiczego budownictwa to zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych, redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak też minimalizacja zużycia energii.
Ekobudownictwo zaczyna się już na etapie poszukiwania odpowiednich materiałów oraz ich właściwego doboru. Kończy się z kolei na przemyślanym wkomponowaniu budynku w krajobraz, w taki sposób, aby nie zaburzał on naturalnego otoczenia.
Budynek przyjazny dla środowiska posiada określone cechy, które dotyczą nie tylko samej konstrukcji, ale także funkcjonowania:
Ekologiczne budynki są więc efektywne ekologicznie, do ich powstania stosuje się ekologiczne materiały budowlane, wykorzystują odnawialne źródła energii oraz minimalizują zużycie wody i są otoczone zielenią.
Podstawową cechą każdego budynku ekologicznego jest wysoka efektywność energetyczna, której osiągnięcie możliwe jest dzięki zastosowaniu izolacji termicznej, energooszczędnych okien oraz systemów grzewczych i chłodzących o niskim zużyciu energii.
Wykorzystanie rozwiązań ekologicznych w budownictwie oznacza realny wpływ na środowisko naturalne. Ekologia w budownictwie to redukcja negatywnego wpływu na środowisko poprzez minimalizację zużycia energii, wody oraz surowców naturalnych. To również mniejsza emisja szkodliwych substancji. W efekcie chroniona jest bioróżnorodność, ograniczane są zmiany klimatyczne i poprawiana jakość życia. Dlatego budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większym uznaniem i popularnością oraz staje się kluczowym elementem mającym wpływ na kształtowanie przyszłości budownictwa i społeczeństwa.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz, abyśmy zaprojektowani dla Ciebie budynek ekologiczny.