Projekt techniczny – co zawiera i kiedy jest wymagany?

Projekt techniczny to niezbędny element projektu architektoniczno-budowlanego, na podstawie którego przebiega późniejsza budowa domu. Co dokładnie zawiera i kiedy jest wymagany? Podpowiadamy!

Czym jest projekt techniczny?

Projekt techniczny jest dokumentem zawierającym szczegółowe rozwiązania techniczno-konstrukcyjne.

Projekt techniczny powinien być zgodny z projektem zagospodarowania działki lub terenu, a także projektem architektoniczno-budowlanym.

To głównie na podstawie projektu technicznego określa się charakterystykę energetyczną budynku, która obecnie jest elementem obowiązkowym pełnej dokumentacji projektowej.

opis techniczny projektu domu jednorodzinnego, Kiedy wymagany jest projekt techniczny?

Projekt techniczny domu jest wymaganym elementem projektu budowlanego, który będzie wykorzystany przy budowie. Choć nie jest konieczne złożenie go w momencie załatwiania formalności poprzedzających budowę, to musi być dostarczony kierownikowi budowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia inwestycji.

Musi również, na wypadek ewentualnej inspekcji, znajdować się na placu budowy, razem z projektem architektoniczno-budowlanym i projektem zagospodarowania terenu.

Projekt techniczny budynku powinien trafić do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w momencie formalnego zakończenia budowy.

Projekt techniczny – co zawiera?

Zawartość wszystkich elementów projektu budowlanego, według którego przebiegać będą prace budowlane, reguluje Ustawa Prawo Budowlane. Zgodnie z przepisami projekt techniczny powinien zawierać:

  • projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
  • charakterystykę energetyczną budynku,
  • projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
  • dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych,
  • inne opracowania projektowe dotyczące rozwiązań budowlanych i techniczno-instalacyjnych.

Projekt techniczny składa się z części opisowej oraz części rysunkowej.

 

projekt technicznyProjekt techniczny a projekt budowlany

Jaka jest równica między projektem technicznym a budowlanym? Rozważania należy zacząć od zmiany Ustawy Prawo Budowlane, która nastąpiła 19 września 2020 roku. Przed tą datą podstawowymi fazami projektu były: projekt koncepcyjny, projekt budowlany oraz projekt wykonawczy.

Zmiana z 19 września 2020 roku podzieliła drugą fazę projektu, czyli projekt budowlany, na trzy części:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu (PZT)
  • projekt architektoniczno-budowlany (PAB)
  • projekt techniczny (PT)

Projekt techniczny a projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy, będący trzecią fazą projektu, jest oddzielnym projektem, który stanowi rozszerzenie trzech projektów wchodzących do drugiej fazy. Zakres tego etapu, w przeciwieństwie do etapów PZT, PAB i PT nie jest określony żadną ustawą, dlatego też przed podpisaniem umowy o prace na projekt wykonawczy dobrze jest sprecyzować zakres opracowania dla każdej z branż.

Kto sporządza projekt techniczny?

Projekt techniczny jest  opracowywany przez zespół projektantów wielu branż: sanitarnej, elektrycznej oraz konstruktora przy pełnej koordynacji architekta opracowującego projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania terenu.

Rzetelny projekt techniczny możesz zamówić w Cubicform. Jeśli interesuje się opis techniczny projektu domu jednorodzinnego – skontaktuj się z nami już dziś!

 

 

Inne artykuły