Biophilic design – co to jest?

Biophilic design, czyli design biofiliczny to trend, który zakłada odtworzenie więzi z naturą poprzez projektowanie wnętrz zawierających naturalne elementy, dzięki którym ludzie będą mogli odzyskać utraconą równowagę i odtworzyć naturalne warunki codziennego funkcjonowania. W przypadku jakich wnętrz sprawdza się biofilne projektowanie i jakie są kluczowe elementy tego trendu? Sprawdź!

Co oznacza biofilne projektowanie?

Projektowanie biofilne jest innowacyjnym sposobem projektowania miejsc (w których mieszkamy, pracujemy i uczymy się) w taki sposób, aby łączyły nas z przyrodą.

Projektowanie biofilne wywodzi się z pojęcia „biofilia”, wypromowanego w latach siedemdziesiątych przez biologa i zoologa Edwarda Wilsona, który swoją koncepcję opisał w książce „Biofilia”. Od tamtej pory idea biofilii wpływa na trendy w wielu dziedzinach. Trend ten bardzo mocno wpłynął na architekturę, design i wnętrzarstwo. 

biophilic designBiophilic design obecny jest zarówno w domach, jak też w przestrzeni publicznej. Jego popularność zwiększyła się podczas pandemii, kiedy zamknięci w domach ludzie zaczęli tym mocniej odczuwać potrzebę kontaktu z przyrodą. 

Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ przyrody na zdrowie psychiczne, rekonwalescencję, czy produktywność i kreatywność. Kontakt z naturą uspokaja, obniża stres, wspomaga regenerację oraz pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Dlatego pomieszczenia aranżowane w duchu biophilic design zawierają elementy takie, jak rośliny, naturalne oświetlenie, materiały oraz wzory i motywy nawiązujące do świata przyrody. 

Kluczowe elementy biophilic design:

  1. Dużo roślin we wnętrzach – w postaci kwiatów doniczkowych, zielonych ścian, czy innowacyjnych mebli z wbudowaną roślinnością. 
  2. Widok na przyrodę – możliwość podziwiania naturalnego krajobrazu tworzy iluzję przenikania natury do wnętrza budynku, wpływając bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie. 
  3. Rozproszone oświetlenie i jak najwięcej światła naturalnego – sztuczne światło powinno być rozproszone, aby było dla nas komfortowe. Jednocześnie należy dążyć do maksymalnego dostępu do światła naturalnego. 
  4. Zastosowanie naturalnych materiałów we wnętrzach – na przykład drewna i kamienia. 
  5. Specjalna strefa relaksu – osobne miejsce do wypoczynku, szczególnie potrzebne w biurach i przestrzeniach komercyjnych. 

biophilic designJakie korzyści przynosi projektowanie biofilne?

Korzyści z projektowania biofilnego są ogromne. Urbanizacja i nowoczesny styl życia w coraz większym stopniu oddzielają ludzi od środowiska naturalnego. Projektowanie biofilne pozwala tworzyć zdrowsze i bardziej zrównoważone przestrzenie.

Biofilne projektowanie wpływa  pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników przestrzeni, zmniejszając poziom stresu, poprawiając koncentrację oraz ogólny nastrój. Zastosowanie biophilic design może również przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, promując świadomość ekologiczną i zmniejszając ślad ekologiczny projektów. 

Inne artykuły